2019 ACA Awards Recipients

Annually, the ACA recognizes the outstanding work and achievements of individuals and teams who have contributed to the sport of Cheerleading in Alberta.

On June 8-9, 2019 the ACA presented the 2018/19 season awards at the Awards Gala.

 

 
ACA Awards Gala Logo 2019-01.png
 
 

Awards Winners & Nominees:

Along with the winners and nominees below, we are pleased to recognize ANNA BATCHELOR

who received the Outstanding Contributions Award.

Scholastic Athlete of the Year

Bryce Semashkewich, Edwin Parr Senior High

Jordyn Jerome, Dan Knott Junior High School

Katelyn Cabalo, Blessed Oscar Romero - WINNER!

All-Star Athlete of the Year

Anthony Cross, Perfect Storm Athletics - Lethbridge

Brianna Brewster, Gymniks Allstars

Bronwyn Edmonds, Extreme Cheer Sensation

Jenna Cameron, Deep Blue Athletics

Josee Deschene, Gymniks Allstars

Lauren Mann, Calgary Stars Gymnastics and Cheerleading Centre - WINNER!

Madison Barratt, Diamond Elite Cheerleading

Taya Brindle, Matrix Cheer All-Stars

Taylor Fiissel, Alberta Cheer Empire

Scholastic Coach of the Year

Ariana Perreira, Progressive Academy

Barb Lachance, Edwin Parr Composite

Brianne Corcoran, St. John Bosco Catholic Elementary School - WINNER!

Bryce Semashkewich, Whispering Hills Primary School and Landing Trail Intermediate School

Carly Folk, Harry Ainlay School

Melissa Turnbull, McNally High School

Samantha Paradee, Coalbanks Elementary School

Tim Hydzik, Victoria School of the Arts

All-Star Coach of the Year

April LaChance, Matrix Cheer All-Stars

Cassi Weiss, Matrix Cheer All-Stars

Dawn Wilson, Southeast Alberta Cheerleading (Stingerz All-Star)

Deanna Kibblewhite, Deep Blue Athletics

Debbie Schultz, Southeast Alberta Cheerleading (Stingerz All-Star)

Dianne Greenough, Perfect Storm Athletics - Edmonton

Erin Phelan, Alberta Cheer Empire

Jenna Jelinski, Ultimate Cheer Fusion

Kaitlyn Brooks, Diamond Elite Cheerleading

Kathleen White, Perfect Storm Athletics - Edmonton

Latrisha Blackman, Alberta Cheer Empire

Lindsay Morrison, Gymniks Allstars

Mattea Mosele, Alberta Cheer Empire

Megan Chapelsky, Perfect Storm Athletics - Edmonton

Samantha Paradee, Perfect Storm Athletics – Lethbridge

Tami Workman, Extreme Cheer Sensation - WINNER!

Scholastic Novice Coach of the Year

Lyric Labrie, Buck Mountain High School - WINNER!

Madison Plsek, Morinville Community High School

Victoria Weed, Victoria School of the Arts

All-Star Novice Coach of the Year

Alison Benson, Adrenaline Athletics

Avery Teo, Alberta Cheer Empire - WINNER!

Kianna Njume, Gymniks Allstars

Nicole Pearse, Diamond Elite Cheerleading

Olivia Drier, Deep Blue Athletics

Rookie Judge of the Year

Dana Boschee

Evan Mack - WINNER!

Justin Bertok

Judge of the Year

Adam Ferland - WINNER!

Anna Batchelor

Candice Farrant

Jed Batacan

Jenna Lau

Lara Luft

Viola McNeil

High School Scholarship

Bryce Semashkewich, Edwin Parr Composite

Joshua MacElwain, Calgary Stars Gymnastics and Cheerleading Centre

Katelyn Cabalo, Blessed Oscar Romero

Mackenize Sokolowski, Perfect Storm Athletics - Lethbridge

Maria Machon, Calgary Stars Gymnastics and Cheerleading Centre

Sasha Caouette, Calgary Stars Gymnastics and Cheerleading Centre

Taylor Fiissel, Alberta Cheer Empire - WINNER!

Post Secondary School Scholarship

Caelan Goodall, Perfect Storm Athletics – Calgary

Carly Folk, Perfect Storm Athletics - Edmonton

Julia Hueppeisheuser, Rundle Academy

Kristina Antonak, University of Alberta Cheerleading - WINNER!

Team Sportsmanship Award

Adrenaline Athletics - WINNER!

Dynasty Cheer All Stars (Chrome)

Drumheller Dynos Legacy

Matrix Cheer All-Stars (Sparkle)

Supporting School & Community Spirit Award

Adrenaline Athletics - BRONZE

Perfect Storm Athletics – Calgary - BRONZE

Perfect Storm Athletics – Edmonton - SILVER

Perfect Storm Athletics – Lethbridge - SILVER

St. John Bosco Elementary School - BRONZE